فناوری اطلاعات

اخبار گوشی های جدید - ترفند های آندورید - آموزش - تبلت

فناوری اطلاعات

اخبار گوشی های جدید - ترفند های آندورید - آموزش - تبلت

فناوری اطلاعات
دنبال کنندگان ۱ نفر
این وبلاگ را دنبال کنید
آخرین نظرات

کنسرت بنیامین

بنیامین بهادری، یکی از خوانندگان جوان و پرطرفدار موسیقی پاپ کشورمان است که در اواسط دهه هشتاد با آهنگ هایی مثل «دنیا دیگه مثل تو نداره» بر سر زبان ها افتاد و بعد از مدتی تبدیل به یکی از محبوب ترین ستاره های موسیقی پاپ شد.

بنیامین در فروردین سال ۹۲ تور کنسرتش را در اروپا برگزار کرد. او در قالب این تور در شهرهای لندن، هامبورگ، کلن و آمستردام به روی صحنه رفت تا برای هوادارانش در خارج از کشور به اجرای برنامه بپردازد.

گفت وگویی را به بهانه رشد موسیقی پاپ با خواننده این نوع موسیقی در کشورمان انجام داده ایم که مشروح آن را می خوانیم:

برای اولین سوال باید بپرسم چرا احساس می شود که بنیامین در سال های اخیر کم کار بوده و نسبت به سال های گذشته کمرنگ تر شده است؟

خیر، من با این جمله موافق نیستم. عدم رسانه منسجم جهت انتشار اخبار موسیقی پاپ و عدم اطلاع رسانی صحیح از یک منبع موثق باعث می شود که مردم سردرگم مانده و اخبار موسیقی یا سایر اتفاقات با تاخیر زیادی منتشر شوند. برای مثال اگر من از فعالیت هایی که در سال گذشته داشتم برای شما تعریف کنم، نظرتان را تغییر می دهید و به این باور می رسید که بنیامین در سال ۹۱، رزومه پر کاری داشته است اما متاسفانه به شکل درست، صحیح و به موقع اطلاع رسانی نشده و این تصور به ذهن می رسد که این خواننده کجاست؟ چرا کم کار شده و ازش خبری نیست؟ حتی می توانم بگویم من برعکس همیشه با کارهای مختلف و انرژی زیاد در عرصه موسیقی به فعالیت پرداخته و ادامه خواهم داد.

برای مثال در ایام محرم و صفر پس از انتشار دو آهنگ «قلب محرم» و «موج محرم» با همراهی «سهراب پاکزاد»، مسابقه مجازی عکسی را نیز برگزار کردیم. مسابقه عکاسی با عنوان «محرم را از چه قابی نگاه کردی؟» برگزار شد تا علاقه مندان عکاسی آثار مرتبط با حال و هوای آهنگ های منتشر شده را از طریق سایت موج محرم ارسال کنند.

سپس در آستانه جشن باستانی سپندارمذگان، تک آهنگ جدیدی به نام «هفته عشق» را منتشر کردم. ترانه این اثر نیز مانند سایر آثارم سروده «فرید احمدی» و «نیما وارسته» تنظیم، میکس و مسترینگ را برعهده داشت. در سال ۹۱، روز ولنتاین با سپندارمذگان ایرانی در یک هفته مصادف شدند به همین دلیل اسم هفته عشق را برای این آهنگ انتخاب کردیم.

در صحبت هایتان به عدم رسانه منسجم اشاره کردید، منظورتان از این جمله چیست؟

رسانه یا برنامه ویژه ای به پوشش برنامه های موسیقی اختصاص ندارد. عدم رسانه منسجم را با یک مثال برایتان توضیح می دهم. برنامه هفت به فعالیت های سینمایی یا برنامه نود به فوتبال می پردازد. در برنامه های نود یا هفت به تمام جزئیات، حواشی و مشکلات سینماگران یا ورزشکاران پرداخته و راه حل را از مسئولان جویا می شوند و مردم مستقیما از یک رسانه معتبر از جدیدترین اخبار و مشکلات آنها آگاه می شوند اما در حوزه موسیقی چطور؟

در حوزه موسیقی چنین رسانه منسجمی در داخل کشور وجود ندارد و خبرهای موسیقی در شبکه های غیر قانونی نشر می یابند که به کرات شاهد انتشار اخبار کذب در این شبکه ها بوده ایم یا اخبار را به نفع خودشان تغییر و به خورد مردم می دهند. آیا یک رسانه منسجم در داخل کشور نمی تواند اخبار صحیح و حقیقی از هنرمندان عرصه موسیقی را پوشش دهد؟

نسل امروز دیگر تمایلی به نسل اول پاپ ندارند و دیگر این موسیقی را نمی پسندند، آیا با این نظر موافقید؟

من خودم را به عنوان نسل اول خوانندگان پاپ نمی دانم و معتقدم نسل اول پاپ ایران را افرادی مانند خشایار اعتمادی و محمد اصفهانی شکل داده اند. در مسیر موسیقی افرادی مثل سیروان خسروی را الگوی کاری خود قرار داده ام. سیروان اولین آلبومش را بین سال های ۸۳ یا ۸۴ منتشر کرد.

باید گفت موسیقی پاپ همیشه خوب است ربطی به دیروز، امروز و فردا ندارد. چون موسیقی پاپ، موسیقی است که مردم به آن گوش می دهند و به سادگی با آن ارتباط برقرار می کنند. پاپ، موسیقی روز و دارای کلام و محتوایی ساده و دلنشین است. من در میان آثار جدید پاپ آلبوم هایی را گوش می دهم که مردم انتخاب می کنند؛ زیرا انتخاب مردم، انتخابی درست است.

این جمله به این معنا نیست که سایر آلبوم های موسیقی را گوش نمی دهم باید بگویم من اکثر موسیقی های پاپ را گوش می دهم اما آثاری که توسط مردم شاخص می شوند را با انگیزه بیشتری گوش می دهم هر چند که گاهی اوقات این موسیقی به سلیقه ام نزدیک یا دور است.

چرا موسیقی پاپ امروز دلسردی به همراه دارد و نا امیدی در آن موج می زند؟

این مسیر، مسیر من نیست. مسیر من، راهی روشن ، دارای ریتم و حرکت چه در محتوا و چه در فرم است، در عین اینکه انواع و اقسام جذابیت های زندگی را نیز تشدید و در خود نمود دارد. معتقدم تمام کارهای پاپ دارای افسردگی و سانس منفی نیستند اما باید گفت گاها آثاری شنیده می شوند که این موضوع در آنها صدق می کند اما معمولا آهنگ های بنیامین بهادری روشن و بدون هیچ ابهام و دلسردی هستند. آیا عدم وجود دلسردی در آثار بنیامین می تواند از آشنایی او با سبک و ساختار شعر نشات گرفته باشد؟

خیر. به نظرم این موضوع به روحیه اشخاص برمی گردد. یک شخص می تواند شاعر باشد و اشعار سیاه و ناامیدانه بسراید یا برعکس. همانطور که می دانید اشعار آثارم را فرید احمدی می سراید. سلیقه من به سمت اشعار دلسردی و افسردگی نمی رود و این سبک را نمی پسندم. باید بگویم سرودن چنین اشعاری ربطی به دانسته های یک شخص از ادبیات و شعر ندارد.

شما در اشعارتان به دنبال چه معیارهایی برای جذب مخاطب هستید؟

مولفه های واقعی و هر آنچه که واقعی به نظر برسد، مثل عشق. پردازش این مولفه واقعی عناصر دیگری را نیز دخیل می کند تا مخاطب درک بهتری از این موضوع داشته باشد.

در این میان، موسیقی با کلام نقش برجسته ای در ارائه مختصات دقیق تری از شعر و آهنگ به مخاطب را بازی می کند تا بتوان گفت که شعر نقش اساسی و محوری را در موسیقی پاپ به خود اختصاص داده است.

برخی معتقدند زمانی که فردی احساس ناراحتی می کند به شعر و در زمان شادی به موسیقی متن اثر موسیقیایی دقت می کند. در صورتی که این دو مولفه با یکدیگر هماهنگ باشند، اثری مانا خلق می شود. چه نظری در این رابطه دارید؟

من با این جداسازی در موسیقی موافق نیستم. هر چند که یک اثر برای ماندگار شدن باید هم شعر خوبی داشته باشد هم موسیقی متن مناسبی تا مخاطب را جذب خود کند. موسیقی قبل از هر چیز با احساس شنونده ارتباط برقرار می کند و اگر با روحیات مخاطب سازگار باشد چندین مرتبه شنیده خواهد شد در غیر این صورت از ذهن مخاطب حذف می شود.

در سال های اخیر، کلام و اشعار خوب در موسیقی پاپ کم و نادر شده، علت را در چه می بینید؟

من گله گذاری نمی کنم اما مثبت بین هستم و معتقدم که موسیقی پاپ به نسبت دهه قبلی رشد کرده است. برای مثال اگر برشی از اشعار سال ۸۱ بزنید و شاعرانه برخورد کنید نه منتقدانه خواهید دید آلبوم هایی که در سال ۹۱ منتشر شده اند به نسبت سال۸۱ دارای رشد شاخصی بوده اند. اگر شاخص ها را کنار یکدیگر قرار دهید، می بینید که زبان ساده و پرمحتوای موسیقی پاپ چقدر رشد کرده و به سادگی می توان مفاهیم را با ساده ترین اشعار منتقل کرد. در حال حاضر حتی برخی از بچه های ۱۷ یا ۱۸ ساله اشعاری می سرایند که مثال زدنی است.

مخاطبان ۸۴ و ۸۵ موسیقی پاپ با مخاطبان امروز چه تفاوتی کرده اند؟

به نظرم هیچ تفاوتی نکرده اند و موسیقی پاپ از نظر فرم، شعر، موسیقی، شیوه رفتاری و سایر عوامل دخیل در موسیقی رشد کرده است. موسیقی پاپ بین سال های ۷۶ تا ۷۷ در ایران متولد شد. موسیقی پاپ در سال های متوالی در معرض رفتارهای مختلفی قرار گرفت بعضی این موسیقی را مورد لطف خود قرار داده و به رشد آن کمک کردند اما برخی نیز برعکس عمل کردند. در هر حال، موسیقی پاپ هنوز پانزده سالش نشده و رو به رشد است و هر روز بر افتخارات خود می افزاید. من مسیر خوب و موفقی را برای موسیقی پاپ پیش بینی می کنم.

اولین آهنگ بنیامین به صورت زیر زمینی منتشر و بعد از انتشار آهنگ «دنیا دیگه مثل تو نداره»، بنیامین آلبومش را با مجوز فرهنگ و ارشاد اسلامی منتشر می کند و این نوعی بدعت گذاری در میان خوانندگان پاپ می شود که آثارشان را از طریق زیر زمینی منتشر و سپس به دنبال مجوز انتشار بروند، علت این موضوع را توضیح می دهید؟

آهنگی که به صورت زیر زمینی از من پخش شد، آهنگی بود که در استودیو ضبط شد اما به طور ناگهانی لو رفت و در شبکه های اینترنتی منتشر شد زیرا نه من و نه سایر دوستانم قصد چنین کاری را نداشتیم. من آهنگساز این کار بودم نه خواننده و هیچ وقت هم قصد نداشتم که به عنوان خواننده فعالیت کنم زیرا معتقد بودم صدای خوبی برای خوانندگی ندارم. ما آهنگ این اثر را با صداهای مختلف امتحان می کردیم و یک روز این آهنگ را با صدای من تنظیم کردیم و این آهنگ در همان مقطع لو رفت و پخش شد و با استقبال بی نظیر مردم مواجه شدیم. استقبالی که نه من و نه تهیه کننده انتظار آن را نداشتیم و برایمان بسیار جالب بود.

بعد از آن روز تصمیم گرفتیم که آلبوم را با صدایی مردم پسند منتشر کنیم و سایر ترک های این آلبوم در مدت کوتاهی با صدای من جمع و جور شدند و اولین آلبومم در سال ۸۵ و با صدور مجوز توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منتشر شد. من هرگز و تا آن پروژه به فکر خوانندگی نبودم و فکر نمی کردم که روزی بنیامین بهادری شهرتی به دست بیاورد که بیشتر به عنوان یک خواننده شناخته شود تا یک آهنگساز.

در حال حاضر، موسیقی پاپ بسیار گران قیمت است و تبدیل به یک کالای لوکس شده که بیشتر به قشر مرفه جامعه تعلق دارد، آیا با این موضوع موافقید؟

به نظرم این سوال باید توسط مسئولان امر پاسخ داده شود.

شما به عنوان یکی از اهالی موسیقی به این سوال چه پاسخی می دهید؟

باید بگویم بلیت کنسرت های موسیقی پاپ معمولا از سی تا صد هزار تومان به فروش می رسند. اگر مکانی وی آی پی باشد هزینه بلیت گران تر خواهد بود. اما من به عنوان بنیامین بهادری با فروش بلیت خیلی ارزان و اجرای برنامه هایم در سالن های جنوبی شهر موافقم و اگر مجوز لازم صادر شود، کنسرت ها را وارد پروسه جدیدی از اجرا خواهم کرد. چون خودم نیز دوست ندارم افراد مرفه تر بلیت صد هزار تومانی خریداری کرده و در جای بهتری از سالن نشسته اما کسی که پول کمتری دارد در مکان دورتری از سن بنشیند. من دوست دارم که همه از موسیقی و اجرای من به یک اندازه بهره ببرند و قلبا از این موضوع رضایت ندارم.

در صحبت هایتان به پروسه جدیدی از اجرای کنسرت ها اشاره کردید، این چه طرحی است؟

امیدوارم با رضایت و موافقت مسئولان بتوانم کنسرتی را در یک استادیوم پنج هزار نفری یا حتی بیشتر برگزار کنم و اگر این فضا را در اختیارم قرار بدهند بلیت کنسرت را مثل بلیت سینما و به قیمت پنج یا شش هزار تومان به مردم ارائه خواهم کرد.

چرا نمی توان یک کنسرت را همانند بازی فوتبال در استادیوم برگزار کرد و مثلا صد هزار نفر در کنار یکدیگر از یک برنامه فرهنگی لذت ببرند؟

اگر بتوان کنسرتی را با تعداد صد هزار نفر برگزار کرد مسلما اسپانسرها و اعضای موسیقی نیز انعطاف بیشتری در فروش بلیت از خود نشان می دهند. اجازه دهیم با چنین راه حل هایی به قول شما فضای موسیقی را از گرانبها بودن و نگاه لوکس مانند خارج کنیم و مردم به نیت خیرخواهانه من و همکارانم پی ببرند و بدانند که تمام عوامل دست به دست هم می دهند تا بلیت اجراها گران شود و برگزار کنندگان کنسرت نیز نقش قابل توجهی در گرانی بلیت ندارند.

موسیقی در شرایط دشوار و سخت اقتصاد امروزی جزو کالاهای درجه دوم محسوب می شود و مردم تمایل چندانی ندارند که با پرداخت هزینه های گزاف به سمت موسیقی بروند. من حتی مایلم که دستمزدم در هر کنسرتی به نصف مبلغ قرارداد کاهش یابد و به همان میزان نیز قیمت بلیت های کنسرت شکسته شود و افراد بیشتری بتوانند از برنامه های فرهنگی و کنسرت ها استفاده کنند.و چه خوب است که اخیرا این موضوع و هزینه گزاف بلیت های کنسرت ها تبدیل به یکی از موضوعات داغ مطبوعاتی شده است.

آیا هزینه بالای بلیت کنسرت را می توان در کمبود سالن و محدودیت فضا دانست؟

بله، مسلما بی تاثیر نیست.

این علت را چگونه توجیه می کنید؟

شما یک شهر در خارج از ایران را در نظر بگیرید. اگر خواننده یا گروه موسیقی قصد برگزاری یک کنسرت را داشته باشند، مسئولان با توجه به تعداد طرفداران گروه موسیقی در شهر مذکور، سالنی را تنها برای یک شب به آنها اختصاص می دهند و اجرای بعدی برنامه به فصل آتی موکول می شود.

اما در ایران، یک گروه موسیقی در یک شب، دو بار به روی صحنه می روند و برنامه را تکرار می کنند که می تواند امری خسته کننده برای گروه و خواننده باشد. برای مثال شما بازی دربی فوتبال را در نظر بگیرید. اگر این بازی چند روز متوالی و پشت سرهم برگزار شود، جذابیت و حس شیرین و اولیه خود را از دست می دهد. اجازه بدهید در اینجا و در این مصاحبه یک خبر خوب را برای طرفداران بنیامین مطرح کنم.

من دهمین کنسرتم را در کیش به روی صحنه بردم و همان روز به طور اتفاقی جمله ای به ذهنم رسید و به حضار گفتم: «امروز، روز بخصوصی برای بنیامین بهادری است زیرا تعداد کنسرت های من امروز دو رقمی شد و به عدد ده رسید و اگر روزی کنسرت هایم به اجرای سه رقمی و عدد صد برسد تمام حضار این کنسرت مهمان من هستند. اما خبر مهم که همین الان به ذهنم رسید را در یک جمله شرح می دهم: «صدمین کنسرت من در سال ۹۲ برگزار خواهد شد و بنیامین بهادری این کنسرت را به صورت رایگان برگزار خواهد کرد.»

در پایان، آیا در سال ۹۲ آلبوم جدیدی از بنیامین بهادری منتشر خواهد شد؟

بله. در سال جاری، سومین آلبومم را منتشر خواهم کرد. اولین آلبوم که در سال ۸۵، دومین آلبومم در سال ۸۸ و سومین آلبومم نیز تا اواخر تابستان سال جاری به بازار عرضه خواهد شد.

روزنامه آرمان


نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی